مقالات

انواع ابزار آلات کناف

انواع ابزار آلات کناف

انواع ابزار آلات کناف

انواع ابزار آلات کناف ، کناف یک شرکت آلمانی است که تولید انواع مصالح ساختمانی را انجام می دهد محصولات این کمپانی به دلیل کیفیت بسیار بالا و سازگاری با محیط بسیار مشهور هستند یکی از این محصولات پرطرفدار این کمپانی صفحات سیستم روکش دار گچی یا همون کناف که با ورود به ایران و استفاده از این محصول با نام خود برند در ایران مشهور شده می باشد.

در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی انواع ابزار آلات کناف مطالب مفیدی در این زمینه ارائه دهیم. بنابراین توصیه می کنیم پیش از استفاده از این محصول برای روکش سقف منزال خود این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمائید.

انواع ابزار آلات کناف

کناف چیست؟

لازم است پیش از آشنایی با ابزار آلات کناف، بدانیم که اصلا کناف چیست؟

به زبان ساده می ‌توان گفت کناف صفحات گچی است که با استفاده از روکش کاغذی طی فرآیندی خاصی در محل نصب می شوند و از عناصر اصلی این کناف ها می‌توان به صفحات گچی و مقاطع فلزی اشاره کرد.

تمام عناصر این سیستم از کمپانی کناف از فناوری های مدرن تولید می شوند و تحت کنترل کیفیت دقیق قرار می گیرند.

کاربرد کناف بیشتر برای از بین بردن ناهمواری پنهان کردن سیستم های مکانیکی و برقی و افزایش عایق صدا در طبقات می باشد البته همچنین برای زیبایی دکوراسیون های محیط و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، ایرا ها و روش های اجرای پروژه های ساختمانی نیز تغییر بسیار پیدا کرده اند. یکی از حرفه هایی که امروزه در دنیا مشتریان زیادی داشته و در عین حال پروژه های بسیار  زیادی برای آن وجود دارد، نصب کناف می باشد.

به طور کلی پروژ های کناف کاری در ایران رو به افزایش است و مجریان این حرفه سعی در ارائه طرح های بهتر و جدیدتر از این حرفه دارند.

معرفی برخی از مهم ترین ابزار آلات کناف

در ادامه این مقالع قصد داریم به بررسی ابزار لات کناف بپردازیم :

کاتر کناف: یکی از پر کاربرد ترین ابزار ها برای برش پانل ها کاتر کناف می باشد. ویژگی این محصول اینگونه است که بدنه فلزی مقاوم و تیغه ای غیر قابل انعطاف دارد.

اره چاقویی: این نوع ابزار آلات کناف برای ایجاد برش پانل ها است که اغلب به صورت نواری استفاده می شود.

برش قرقره ای پانل: برش قرقره ای پانل وسیله ای بسیار کاربردی است که برای پانل ها به صورت نواری استفاده می شود و سرعت اجرا کار را بالا می برد.

اره دستی پلاستیکی: وسیله ای برای برش است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و بهتر از اره های دستی بزرگ است.

ظرف تهیه بتونه استیل: این ظرف برای تهیه و درست کردن بتونه مورد استفاده قرار می گیرد و از ویژگی های این ابزار می توان به قابلیت تمیز کردن آسان پس از اتمام کاراشاره کرد.

بتونه کش اتوماتیک:

یکی از بهترین و پرطرفدارترین ابزار برای کناف کشی و مسطح سازی سطح کناف ها به صورت اتوماتیک فلت باکس است. همچنین این ابزار برای بتونه کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

طراحی دستگاه به گونه ای است که خروجی بتون به طور یکدست و یکنواخت و به طور راحت و یکسان در درزگیر ها می پردازد.

این دستگاه دارای دسته بلندی است که اجازه می دهد کاربر به طور راحت بتواند سقف را بتونه کند که این ابزار با استفاده از تیغه ها و اهنگ های دو طرف و با حرکت دادن این تیغه ها به راحتی می تواند تمام درزها و شکاف های روی دیوار را پر کند.

 

انواع ابزار آلات کناف

ابزار آلات مورد استفاده برای پر کردن بتونه به داخل دستگاه

یکی از ابزارآلاتی که برای پر کردن دستگاه بتون مورد استفاده قرار می گیرند پمپ کامپوننت می باشد. نحوه استفاده از این پوند به صورتی می باشد که پمپ را داخل سطل بتونه قرار می دهیم و دهنده دستگاه بتونه کشی را که در مجاور آن دستگاه قرار دارد سه بار تلمبه زده و پس از آن بتونه ها به داخل دستگاه تزریق خواهد شد.

گان درزگیر: گان درزگیر وسیله ‌ای است که برای تزریق چسب در دیواره‌ه ای پنل مورد استفاده قرار می گیرد.

کاردک زاویه خارجی: این وسیله برای نصب نوار ها در درز های خارجی پنل استفاده می شود.

کاردک بتونه: این وسیله برای بتونه کاری و درزگیری سطح های پنل مورد استفاده قرار می گیرد.

لیسه ۳۰سانتی متری : یکی دیگر از ابزار آلات کناف می‌توان میتوان به  لیسه ۳۰ سانتی متری اشاره کرد که برای بتونه کردن سطح پنل ها نام برد

ماله نازک کاری: وسیله ای است که برای پرداختن به سطوح نازک و کم حجم مورد که استفاده قرار می گیرد.

کمچی ۱۰ میلیمتری: این وسیله یکی از پرکاربرد ترین ابزار آلات کناف ها است زیرا برای برداشتن ملات ها از ظرف و نصب در محل مربوطه مورد استفاده قرار می گیرد.

چاک لاین یا ریسه رنگی: از این وسیله برای علامت گذاری مسیر ها در کف سقف ها یا دیواره های پنل استفاده می شود.

سمباده دستی دسته بلند: از این ابزار برای از بین بردن پرزهای اضافه لبه پنل که در هنگام برش به وجود می آیند استفاده می شود و همچنین سمباده زدن برای سطح های درزگیری شده مورد استفاده قرار می گیرد.

تراز ۵۰ سانتی متری آهنربا دار: از این وسیله برای تراز کردن سطوح استفاده می شود که عمل تراز کردن سطوح به کمک حباب ها صورت می گیرد.

جک بالابر پنل سقفی: این وسیله برای قرار دادن موقت پنل ها بر زیر سازی دیوار ها و انجام پیچ زنی است.

 

انواع ابزار آلات کناف

انبر پانچ کناف:

این وسیله برای اتصال موقت بین دو سازه مورد استفاده قرار می گیرد.

غلتک سوزنی:

این وسیله برای کار های دکوراتیو و قوس دادن پنل مورد استفاده واقع می شود.

دستگیره حمل پنل: این وسیله برای حمل راحت تر پنل توسط یک نفر کار برد دارد که عملیات حمل را اسان تر می کند.

چکش لاستیکی:

این نوع از ابزار آلات کناف در نصب سازه کرنربید فلزی در گوشه خارجی پنل مورد استفاده قرار می گیرد.

سمباده مشبک: از این سنباده برای صاف کردن و یکدست کردن سطوح برش خورده در پنل ها و همچنین سطوح بتونه کاری شده استفاده می گردد.

انبر پرسی بولت پروانه ای: از این ابزار برای بولت های پروانه ای که بر روی پنل ها نصب می گردد استفاده می شود.

مقاطع فولادی سبک: از این مقاطع برای زیرسازی کناف ها استفاده می شود.

اتصال و متعلقات

یکی از مهمترین بخش ها در کناف کاری اتصال آن می باشد که در اتصال کناف باید به وجود مواردی چون رولپلاک، نوار فوم، عایق رطوبتی، چسب کاشی و غیره توجه داشت.

پیچ های اتصال:

پیچ هایی که برای اتصال پنل استفاده می شود که دارای نوک تیز و سرمته است.

نوع دیگری از پیچ ها در اتصال سازه به سازه که با توجه به ضخامت لایه فلزی و ضخامت پیچ ها استفاده می‌ شود بسیار متنوع است.

نوار درزگیر:

این موارد در مکان هایی که می‌ تواند درزها را پوشش دهد و  باعث جلوگیری از ترک شود استفاده می شود.

نوار چسب جداکننده:

از این نوار برای جلوگیری از ترکیب کناف و ساختمان استفاده می شود.

بتونه درزگیر:

این نوع بتونه برای درزگیری پنل ها و روکش های کناف بر روی نوار درزگیر استفاده می شود.

قیچی کناف: وسیله ‌ای است که هر کناف کار باید حتما در دسترس داشته باشد از قیچی کناف برای برش انواع سازه های فلزی و غیره استفاده می شود.

ماستیک:

از این ابزار برای صاف و یکدست کردن کار استفاده می شود.

پیچ اتصال پنل به سازه: این ابزار یک نوع دیگر از ابزار آلات کناف است که برای اتصال سازه به کناف استفاده می شود.

پیچ نوک تیز اتصال سازه به سازه: در این نوع از ابزار آلات کناف برای اتصال سازه های فلزی کمتر از هفت دهم میلیمتر به یکدیگر استفاده می شود.

پیچ اتصال سازه به ساختار خشک:

از این نوع پیچ برای اتصال سازه های فلزی به ضخامت کمتر از ۱۷ میلیمتر برای زیر سازی ساختارهای خشک استفاده می شود که به نت سرتخت بودن این پیچ برای اتصال های بین سازهای و سطح زیرین مناسب است.

 

انواع ابزار آلات کناف

پای افزایش ارتفاع

این نوع از ابزار آلات کناف بسیار کاربردی است که برای انجام نازک کاری هایی چون برق کاری گچ بری   و … در ارتفاع استفاده می شود. این دستگاه جای گزین بسیار خوبی برای وسایل خطرناک بوده و به راحتی با امنیت بالا می توان از این دستگاه استفاده کرد و از پله های آن بالا رفت.

این این دستگاه بر خلاف نردبان فعالیت شما را محدود نکرده و می توانید به راحتی با آن حرکت کنید و به کارهای خود با سرعت بیشتری رسیدگی کنید.

دارای فنر هایی می باشد که دو طرف آن قرار گرفته و حس راه رفتن عادی را به شما القا می کند، همچنین این ابزار دارای ۲ مهار جابجایی است که باعث می‌ شود در هنگام راه رفتن تعادل خود را حفظ کنید و کف های پلاستیکی به کار رفته در این ابزار در برابر سایش مقاوم بوده و در سطوح لغزنده بسیار خوب است.

کلام آخر

در این مقاله در مورد انواع ابزار آلاتی که در کناف کاری استفاده می شود صحبت کردیم و همچنین لازم به ذکر است که ابزارآلات کناف کاری بسیار بیشتر هستند اما ابزار الات ذکر شده در این مقاله پر کاربرد ترین آن ها هستند.

جهت گسب اطلاعات بیشتر میتوانید از سایر وبلاگ های سایت بنیان ابزار بهره مند شوید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ یک = 7